برگزاری دادگاه پرونده کلاهبرداری گلیم و گبه

تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

حجت الاسلام محسنی اژه ای ، سخنگوی قوه قضاییه در گفت و گو با خبرگزاری میزان به پرونده گلیم و گبه کرمانشاه اشاره کرد . این پرونده مربوط به فردی است که کلاهبرداری به مبلغ 238 میلیارد تومان می باشد که در دستگاه قضا در حال رسیدگی است .

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، یکی از مهم ترین پرونده های در حال رسیدگی در دستگاه قضا پرونده موسوم به گلیم و گبه کرمانشاهان است. پرونده ای که در آن یک فرد به کلاهبرداری به مبلغ ۲۳۸ میلیارد تومانی از مردم اقدام کرده است.

پرونده ای که باعث ضرر و زیان بسیاری به مردم این استان شده و به گفته عدالتخواه رئیس کل دادگستری این استان، دستگاه قضایی کشور تمام تلاش خود را کرده تا کمترین ضرر و خسارت به مردم وارد شود.

در همین زمینه حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان در رابطه با آخرین وضعیت این پرونده اظهار کرد: دادگاه این پرونده به زودی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، نهم آبان سال گذشته خبری مبنی بر دستگیری فردی کلاهبردار در پرونده موسوم به فرش و گبه کرمانشاهان بر روی خروجی رسانه ها منتشر شد.

پرونده ای که در آن ارقام ۱۷۰ میلیارد تومان، ۲۵۰ میلیارد تومان، ۲۰۰ میلیارد تومان و ارقامی این چنینی مبلغ کلاهبرداری متهم آن بود و حجم زیادی از شکات را به همراه داشت.

با این حال دستگاه قضایی با درایت و تدبیری ویژه به این پرونده ورود کرد. از تحت نظر قرار دادن متهم و جلوگیری از خروج وی از کشور تا انجام ابتکارات و نوآوری در نحوه رسیدگی به پرونده و سرعت بخشیدن در رسیدگی های قضایی و حقوقی با دقت و سرعت انجام شد.

 

دریافت مجوز فعالیت از سازمان صنعت و معدن آغاز کلاهبرداری ها

مجتبی ملکی دادستان وقت کرمانشاه چند روز پس از دستگیری متهم در مصاحبه ای با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با تشریح جزئیات کلاهبرداری میلیاردی در کرمانشاه گفت: این متهم ابتدا از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوزی را برای تولید گلیم، گبه و قالی می گیرد.

 

تبلیغات فریبنده با پرداخت سود ۷۲ درصدی

وی گفت: سپس با مقدماتی کار خود را آغاز و پس از مدتی با نصب و پخش اطلاعیه ‎ در سطح شهر با عنوان اعطای سود زیاد مشارکتی، با این کار سود ۷۲ درصد را به مردم پیشنهاد داده است. این شخص مردم را با این سود های کلان به نوعی وسوسه کرده و آن ها نیز به وی اعتماد می کنند و هر چه پول داشته اند را برای دریافت سود های کلان نزد این فرد سرمایه گذاری می نمایند.

این مقام قضایی اظهار کرد: این فرد کار تولید فرش و گبه را ادامه می دهد؛ اما تمرکز اصلی وی دریافت وجوه از مردم به بهانه پرداخت سود های کلان بوده است. نهایتا با این روش و تبلیغات فراوان وجوه زیادی را از مردم اخذ کرده و بررسی هایی که تاکنون انجام شده نشان می دهد حدود ۲۲۰ میلیارد تومان پول از مردم دریافت کرده است و حالا مردمی که با هزار مشکل مالی به این فرد اعتماد کرده و پول و سرمایه خود را به وی داده بودند، حالا با مراجعه به دستگاه قضایی انتظار برخورد و استرداد وجوه را دارند.

 

یک متهم و ۱۳ هزار مالباخته شاکی

محمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان با اشاره به آخرین وضعیت پرونده موسوم به گلیم و گبه کرمانشاهان و نحوه رسیدگی دستگاه قضایی به آن می گوید: در این پرونده تعداد ۱۳ هزار ۶۳ نفر شاکی وجود دارد که از این تعداد بیش از ۲۴ هزار نفر قرارداد سرمایه گذاری با متهم منعقد کرده اند؛ یعنی ممکن است یک نفر بیش از چند قرارداد با متهم منعقد و سرمایه گذاری کرده باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه توضیح می دهد: میزان قرارداد های شکات با متهم متفاوت است. از صد هزار تومان داریم تا ۶۰۰ میلیون تومان که با متهم پرونده قرارداد سرمایه گذاری منعقد کرده اند. مثلا ما حدود ۱۸۰ نفر شاکی از این ۱۳ هزار نفر داریم که بالای ۱۰۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان قرارداد سرمایه گذاری با متهم امضا کرده اند. ما آن ۱۸۰ نفر را به طور کامل در دادگاه ها حاضر می کنیم؛ اما الباقی را به طور تصادفی، ولی با حضور وکلا در جلسه های رسیدگی حاضر می کنیم.

 

۲۳۸ میلیارد تومان میزان پولی که کلاهبرداری شد


این مقام عالی دستگاه قضایی استان کرمانشاه به مبلغ دقیق تر کلاهبرداری و شناسایی اموال متهم اشاره می کند و می گوید: در این پرونده ۲۳۸ میلیارد و ۳۲۶ میلیون تومان پول توسط متهم از مردم کلاهبرداری شده است. البته دستگاه قضایی هم تا جایی که توانسته است اموال این فرد را شناسایی و توقیف کرده است که بتوانیم ان شاءالله اموال را به قیمت خوب و مناسب به فروش برسانیم و بخشی از پول مردم را به جیبشان برگردانیم.

عدالتخواه می گوید: هرچند که متهم بخشی از این پول ها را حیف و میل کرده است و متاسفانه تمامی پول های مردم به جیبشان باز نمی گردد. باید گفت که سرمایه اولیه جذب شده چیزی بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان بوده است که از این مقدار یک سوم به عنوان سود به خود سرمایه گذاران پرداخت شده است.

وی ادامه می دهد: یعنی متهم حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیارد تومان از سرمایه ها را باز توزیع کرده است. از دو سوم باقی مانده اموال، بخشی از آن متاسفانه با خرید های گران و غیر ضرور به نوعی حیف و میل شده است که کار برای فروش آن سخت شده است.

این مقام قضایی استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر عنوان اتهامی این فرد کلاهبرداری و اخلال در نظم اقتصادی کشور است. البته این فرد در این پرونده اصلا شریک و معاون جرم هم نداشته است؛ یعنی خود او به تنهایی اقدام به این کلاهبرداری عظیم کرده است. حتی کارمند و کارگزار این فرد هم در شرکت او سرمایه گذاری کرده بودند. بدین معنی که حتی به کارمند خود هم رحم نکرده و سر او را هم کلاه گذاشته است.

 

پرداخت سود از جیب مردم برای فریب مردم

رئیس شورای قضایی استان کرمانشاه در رابطه با نحوه کلاهبرداری این متهم می گوید: این متهم خود را در بین مردم تولید کننده فرش دستباف معرفی کرده است.

وی می گوید: این متهم از پول هایی که از خود مردم دریافت می کرده به خودشان سود می داده است و با این کار به فریب دادن مردم اقدام کرده است. یعنی اگر این روند ادامه پیدا می کرد این فرد دیگر پولی نداشت که بخواهد به عنوان سود به مردم بدهد و این کارش صرفا یک کار نمایشی برای ترغیب مردم به سرمایه گذاری بوده است.

 

حیف و میل سرمایه مردم با خرید اسب، گوسفند، پشم و سنگ تزئیبی

این مقام قضایی تصریح می کند: این فرد حدود ۷۰۰ تن نخ و پشم خریده است که فروش این ها کار راحتی نیست. ده ها دستگاه خودرو مدل بالا، تعداد زیادی اسب و گوسفند، موتور، گلیم، گبه، سنگ های تزئینی از جمله اموالی است که از این فرد تاکنون شناسایی شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهار می کند: با حمایت هایی که از جانب مسئولان ارشد صورت گرفته است روند رسیدگی به این پرونده به طور ویژه ای در دستور کار قرار دارد. به عنوان نمونه برای این پرونده با مسئولین عالی رتبه دستگاه قضایی کشور جلساتی برگزار شده است. چون مسئولان ارشد دستگاه قضایی هم نسبت به رسیدگی سریع و بادقت تاکید دارند.

 

صرف بیش از ۱۵۰۰ ساعت کار بر روی پرونده

عدالتخواه عنوان می کند: در دستگاه قضایی استان کرمانشاه خیلی بر روی این پرونده کار صورت گرفته و صرفا توسط ریاست دستگاه قضایی استان بیش از ۱۵۰۰ ساعت وقت صرف این پرونده شده است.

 

ابتکار در نحوه ثبت شکایت ها

وی در رابطه با نحوه مدیریت ثبت شکایت ها می گوید: در این پرونده ثبت شکایات به صورت الکترونیکی انجام شد. یعنی شکات باید در ابتدا برای مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا ثبت نام می کردند تا شکایتشان در سیستم سمپ قرار گیرد.

این مقام عالی قضایی استان کرمانشاه اظهار می کند: طبیعتا ثبت نام و دریافت شکایات این ۱۳ هزار نفر کار سنگین و پرحجمی بود. در حالت عادی یک کارمند مگر چقدر می تواند شکایت ثبت کند؟ چون طبیعتا کار های دیگری هم دارد.

عدالتخواه تصریح می کند: در این رابطه یعنی دریافت شکایاتی که ممکن بود ۲ سال زمان ببرد با بسیج ۷۰ کارمند در ساعات کاری عصر در طی ۳۰ الی ۴۰ روز انجام شد.

 

استفاده از وکلای معاضدتی در راستای حمایت از مردم

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه بیان می کند: با توجه به فراوانی شکات برای تشکیل شدن این دادگاه که همه شکات حضور داشته باشند مکانی به بزرگی یک ورزشگاه ۱۲۰ هزار نفری احتیاج داشتیم. موضوعی که تقریبا غیرممکن بود. ما برای این مشکل یک راه حل داریم.

وی توضیح می دهد: در این خصوص ۱۱۲ نفر از وکلای قوه قضاییه پایه کار شدند که در رسیدگی ها به ما کمک کنند. اما برای هر وکیل حدودا ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر موکل در نظر گرفته ایم که به عنوان وکیل معاضدتی مالباختگان در جلسات رسیدگی ها حضور داشته باشند. یعنی این ۱۳ هزار شاکی بین این ۱۱۲ نفر وکیل معاضدتی تقسیم شده اند.

 

منبع : خبرگزاری میزان

 


تماس از کل کشور : ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ -- تماس از تــهران : ۹۰۹۲۳۰۵۶۹۵
همه روزه حتی ایام تعطیل از :  ۸   صبح   الی   ۱  شب

تماس از کل کشور : ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ -- تماس از تــهران : ۹۰۹۲۳۰۵۶۹۵
همه روزه حتی ایام تعطیل از :  ۸   صبح   الی   ۱  شب