رجیستری هم باعث کاهش سرقت گوشی ها نشد!

تاریخ خبر: ۱۳۹۷/۱۰/۰۹

طرح رجیستری می توانست به روند پیدا شدن و ردیابی گوشی های سرقت شده کمک بسیاری کند و میزان دزدی این محصولات را کاهش دهد؛ اما متاسفانه با افزایش قیمت گوشی های هوشمند شاهد افزایش چشمگیر دزدی این محصولات هستیم که اکثر آن ها تبدیل به قطعه برای بازار تعمیرات موبایل می شوند. 

افزایش قیمت نرخ ارز باعث افزایش چشم گیر قیمت موبایل شده و در حال حاضر بازار موبایل وضعیت نا به سامانی دارد؛ در این بین این موضوع باعث شده تا گوشی های هوشمند تبدیل به هدف اصلی سارقین خیابانی شود. متاسفانه کاربران در حال حاضر علاوه بر نگرانی خراب شدن و آسیب دیدن گوشی باید نگران سرقت آن هم باشند و این موضوع فشار مالی بسیاری را متوجه مردم خواهد کرد، زیرا با توجه به قیمت های فعلی خرید یک گوشی مناسب بسیار سخت شده است. 

یکی از اهداف ثانوی طرح رجیستری علاوه بر توقف قاچاق گوشی های موبایل، جلوگیری از سرقت این دسته محصولات ذکر شده بود؛ زیرا پس از اجرای طرح رجیستری افرادی که گوشی های دست دوم را خریداری می کنند باید با استفاده از سامانه همتا انتقال مالکیت گوشی را به سیم کارت شخصی خود انتقال دهند زیرا در غیر این صورت پس از چند ماه دسترسی آن گوشی به شبکه موبایل غیر فعال می شود. اما مشکل اینجاست که اکثر گوشی های دزدیده شده باز می شوند و قطعات آن ها به صورت جداگانه برای تعمیرات فروخته می شود. مقاله فعال سازی گوشی را نیز مطالعه نمایید .

در این بین یک موضوع نا مشخص است؛ در صورتی که گوشی سرقتی به دلیل ورود سیم کارت جدید غیر فعال شود و اگر مالک آن موفق به باز پس گیری گوشی خود شود، برای فعال سازی مجدد آن باید چه مراحلی را طی کند. البته مسئولین در ابتدا اعلام کرده بودند که ردیابی گوشی های سرقتی از اهداف اصلی طرح رجیستری به شمار نمی رود. در همین راستا وزیر ارتباطات اعلام کرده بود که طرح رجیستری برای مردم منافعی دارد و از سرقت گوشی های تلفن همراه که مشکلات زیادی را ایجاد کرده تا حدود زیادی جلوگیری می کند؛ اما این طرح تا به امروز جزء ایجاد دردسرهای فراوان، هیچ نفع دیگری برای کاربران و وارد کننده ها نداشته است. 

به گفته مسئولین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گوشی های در حال حاضر با استفاده از شماره سیم کارت و imei در شبکه ثبت می شوند و آن ها می توانند گوشی های دزدیده شده را با استفاده از این اطلاعات از شبکه غیر فعال کنند؛ البته این طرح تا این لحظه اجرا نشده و در صورت اجرا شدن فقط گوشی دزدیده شده غیر فعال می شود و کمکی به روند ردیابی آن نخواهد کرد. با وجود این که طرح رجیستری از پاییز سال گذشته شروع به کار کرد، اما تا به امروز وعده های وزارت ارتباطات در مورد ردیابی گوشی های دزدیده شده با استفاده از این سامانه عملی نشده است. 

حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی طرح رجیستری درباره علت این تاخیر اظهار کرد: 
این سرویس موجود است و می توان آن را ارائه هم داد اما نیاز است یک سری گام های باقیمانده را هم به ثبات برسانیم و بعد این سرویس را ارائه دهیم. 

شهر سخت افزار:طرح رجیستری تا به امروز موفق شده است تا هدف اصلی خود یعنی جلوگیری از قاچاق تلفن همراه را اجرایی کند، اما اهداف فرعی این طرح همچنان نیاز به توجه بیشتر دارد؛ در همین راستا رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین فلاح جوشقانی اعلام کرد که ردیابی گوشی های دزدیده شده از اهداف فرعی این طرح بوده و همین حالا هم اگر پلیس از ما استعلام کند، این اطلاعات را در اختیارش می گذاریم. اما مشکلات دیگری هم وجود دارد؛ سارقین پس از دزدیدن گوشی مورد نظر، دستگاه را خاموش کرده و سیم کارت را از آن خارج می کنند، سپس گوشی را اوراق کرده و قطعات آن را به صورت جداگانه به فروش می رسانند؛ این موضوع باعث می شود تا روند ردیابی محصول مورد نظر غیر ممکن شود.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص انتقال مالکیت موبایل دارید ، مقاله انتقال مالکیت گوشی دست دوم را مطالعه فرمایید.

منبع : سایت تیک


تماس از کل کشور : ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ -- تماس از تــهران : ۹۰۹۲۳۰۵۶۹۵
همه روزه حتی ایام تعطیل از :  ۸   صبح   الی   ۱  شب

تماس از کل کشور : ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ -- تماس از تــهران : ۹۰۹۲۳۰۵۶۹۵
همه روزه حتی ایام تعطیل از :  ۸   صبح   الی   ۱  شب