استفاده بیش از حد کودکان از گوشی موبایل چه خطراتی دارد؟

تاریخ خبر: ۱۳۹۷/۱۱/۱۶

یک روان شناس گفت: گوشی موبایل می‌تواند به روابط بین کودک و همسالانش آسیب برساند.

ریحانه گیلانی روان شناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: روابط بین کودک با همسالان بسیار مهم است و گوشی موبایل می تواند به این رابطه آسیب برساند.

اگر برای دانلود فایل ها از طریق گوشی موبایل خود با مشکل مواجه شدید مقاله دانلود نکردن اندروید را مطالعه فرمایید.

وی با بیان اینکه گوشی های موبایل دروازه ای به تمام دنیا هستند، افزود: درست است که ابزارهای زیادی در فضای مجازی وجود دارد که می توانیم در زندگی به کار ببریم اما این وسیله جنبه های منفی نیز دارد که سرشار از خشونت و احساسات منفی دیگر است.

گیلانی بیان کرد: استفاده بیش از حد از این ابزار منجر به کاهش حساسیت کودک می شود و باعث می شود کودک این رفتارهای منفی را به عنوان یک رفتار نرمال برای حل مشکلات بپذیرد.

وی با بیان اینکه نوجوانان امروزی کمتر تمایل دارند از خانه بیرون بروند و به دنبال روابط اجتماعی باشند، ادامه داد: آن‌ها نیازی نمی بینند از خانه بیرون بروند، زیرا می توانند با یک کلیک کردن دوستان زیادی پیدا کنند.

این روان شناس خاطرنشان کرد: گوشی های هوشمند راه دوست یابی را برای آن ها بسیار آسان کرده است، به همین دلیل وقتی وارد دنیای واقعی می شوند با مشکلات اجتماعی زیادی مواجه می شوند.

وی با بیان اینکه علت اضطراب، افسردگی و بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت ذهن می تواند استفاده از موبایل باشد، افزود: کودک دائما تحت فشار است که هر لحظه در دسترس باشد و علاوه بر این از نظر عاطفی و احساسی نیز درگیر فضای مجازی می شوند.

این مشاور خانواده با بیان اینکه آن‌ها نمی توانند مرز بین دنیای واقعیت و دنیای مجازی را درک کنند، تاکید کرد: کیفیت خواب کودک با نوع استفاده او از گوشی های موبایل مرتبط است.

وی افزود: استراحت و خواب کمتر دلیل بسیاری از مشکلات سلامتی و رفتاری کودکان است؛ به عنوان مثال انجام ندادن تکالیف مدرسه، رفتارهای خطرناک، و عملکردهای شناختی ضعیف از خطرات گوشی موبایل است.

این روان شناس خاطرنشان کرد: فراموش نکنید که کودک باید به اندازه کافی استراحت کند تا انرژی کافی برای فعالیت های روز بعد را داشته باشد.


برای اطلاع از نحوه استفاده از اینترنت همراه در لپ تاپ مقاله اتصال اینترنت گوشی به لپ تاپ را مطالعه کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 


تماس از کل کشور : ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ -- تماس از تــهران : ۹۰۹۲۳۰۵۶۹۵
همه روزه حتی ایام تعطیل از :  ۸   صبح   الی   ۱  شب

تماس از کل کشور : ۹۰۹۹۰۷۱۶۶۷ -- تماس از تــهران : ۹۰۹۲۳۰۵۶۹۵
همه روزه حتی ایام تعطیل از :  ۸   صبح   الی   ۱  شب